Co to jest Periodontologia i dlaczego powinieneś o niej wiedzieć?

Stomatologia to szeroka nauka – wydawać by się mogło, że lekarze zajmują się tylko „łataniem” dziur w zębach, jednak im częściej odwiedza się dany gabinet tym szybciej orientujemy się, że zakres kompetencji „zwykłego” dentysty jest znacznie szerszy.

Periodontologia jest pojęciem, na które raczej nie natrafimy sami z siebie, a oznacza dla nas bardzo wiele. Periodontologia to bardzo rozbudowana dziedzina stomatologiczna, która zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób przyzębia. Czynników chorobotwórczych jest cała masa, a każdy może w inny sposób wpłynąć na rozwijanie się różnorodnych ubytków. Nie jest oczywiście wymaganym żeby pacjent znał się na periodontologii jednak kilka podstawowych danych może wraz z lekarskimi wskazówkami pomóc znacznie lepiej dbać o zęby oraz zrozumieć potrzebę i szczególną specyfikę niektórych zabiegów.

Choroby przyzębia

Nie są wcale tak rzadkie jakby się myślało. W codziennej zabieganej rzeczywistości jedne zagrożenia wyrzuca się z głowy, za co później trzeba niestety płacić. Choroby przyzębia obserwuje się u każdej grupy bez względu na wiek, jednak u dzieci trzeba uważać szczególnie. Postępujące zmiany oraz schorzenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na wygląd, umocowanie oraz samą strukturę przyszłych stałych zębów. W rezultacie często koniecznym są aparaty oraz różnorodne szeroko zakrojone zabiegi specjalistyczne mające na celu skorygowanie wcześniej niewychwyconych problemów. Periodontologia cały czas się rozwija – co widać po nowych wydajniejszych sposobach leczenia oraz opcjach korekcyjnych, które dawniej były nie do pomyślenia.

Dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Jest ono składową częścią żucia, w jego skład wchodzą rozmaite tkanki, które łączą się z zębami – między innymi dziąsła. Choroby dziąseł mimo postępującego rozwoju medycyny dalej należą do dość powszechnych w krajach rozwiniętych. Powód? Zła profilaktyka pośród pacjentów. Odpowiednie szczotkowanie, okazjonalne kontrole, używanie płynów do płukania oraz odpowiednich past (nie tylko zachwalanych w mediach masowych brandów) – wszystko to ma znaczenie i na to wszystko wpływa periodontologia.

Periodontologia wyszczególnia wiele chorób przyzębia, których powstanie związane jest z obecnością płytki nazębnej – nalotu, który gromadzi się na zębach. Te bakterie nie tylko niszczą zęby, ale również dziąsła. Znajomość chorób oraz czynników, które je powodują jest w stanie pomóc nam lepiej zadbać o zdrowy uśmiech oraz „przekonać” się do odwiedzenia dentysty na kontroli. Warto sprawdzić co periodontologia nie tylko może dla nas zrobić, ale co aktualnie robi.

Niniejszy artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Filldent. Aby uzyskać  szczegółowe informacje o zabiegach zapraszamy na stronę: filldent.pl.

Podobne wpisy:
Każdy remont i renowację nieruchomości warto najpierw dogłębnie przemyśleć. Zwłaszcza z tego powodu, że każdy
Aktywność ruchowa to ważny element rozwoju i dorastania każdego dziecka. Dzięki wykonywanym aktywnościom młody człowiek
Reumatyzm wbrew pozorom nie dotyka jedynie ludzi starszych, a coraz częściej ludzi młodych. Mówi się,
Termin „karmienie piersią” znany jest właściwie wszystkim, zwłaszcza na kanwie projektów, które mają zachęcić matki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*