Stomatologia to szeroka nauka – wydawać by się mogło, że lekarze zajmują się tylko „łataniem” dziur w zębach, jednak im częściej odwiedza się dany gabinet tym szybciej orientujemy się, że zakres kompetencji „zwykłego” dentysty jest znacznie szerszy. Periodontologia jest pojęciem, na które raczej nie natrafimy sami z siebie, a oznacza dla nas bardzo wiele. Periodontologia to bardzo rozbudowana dziedzina stomatologiczna, która zajmuje się diagnozą oraz leczeniem chorób przyzębia. Czynników chorobotwórczych jest cała masa, a każdy może w inny sposób wpłynąć na rozwijanie się różnorodnych ubytków. Nie jest oczywiście wymaganym żeby pacjent znał się na periodontologii jednak kilka podstawowych danych może wraz z lekarskimi wskazówkami pomóc znacznie lepiej dbać o zęby oraz zrozumieć potrzebę i szczególną specyfikę niektórych zabiegów.

Choroby przyzębia

Nie są wcale tak rzadkie jakby się myślało. W codziennej zabieganej rzeczywistości jedne zagrożenia wyrzuca się z głowy, za co później trzeba niestety płacić. Choroby przyzębia obserwuje się u każdej grupy bez względu na wiek, jednak u dzieci trzeba uważać szczególnie. Postępujące zmiany oraz schorzenia mogą bardzo negatywnie wpłynąć na wygląd, umocowanie oraz samą strukturę przyszłych stałych zębów. W rezultacie często koniecznym są aparaty oraz różnorodne szeroko zakrojone zabiegi specjalistyczne mające na celu skorygowanie wcześniej niewychwyconych problemów. Periodontologia cały czas się rozwija – co widać po nowych wydajniejszych sposobach leczenia oraz opcjach korekcyjnych, które dawniej były nie do pomyślenia.

Dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Jest ono składową częścią żucia, w jego skład wchodzą rozmaite tkanki, które łączą się z zębami – między innymi dziąsła. Choroby dziąseł mimo postępującego rozwoju medycyny dalej należą do dość powszechnych w krajach rozwiniętych. Powód? Zła profilaktyka pośród pacjentów. Odpowiednie szczotkowanie, okazjonalne kontrole, używanie płynów do płukania oraz odpowiednich past (nie tylko zachwalanych w mediach masowych brandów) – wszystko to ma znaczenie i na to wszystko wpływa periodontologia. Periodontologia wyszczególnia wiele chorób przyzębia, których powstanie związane jest z obecnością płytki nazębnej – nalotu, który gromadzi się na zębach. Te bakterie nie tylko niszczą zęby, ale również dziąsła. Znajomość chorób oraz czynników, które je powodują jest w stanie pomóc nam lepiej zadbać o zdrowy uśmiech oraz „przekonać” się do odwiedzenia dentysty na kontroli. Warto sprawdzić co periodontologia nie tylko może dla nas zrobić, ale co aktualnie robi. Niniejszy artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Filldent. Aby uzyskać  szczegółowe informacje o zabiegach zapraszamy na stronę: filldent.pl.