Żyjąc w ciągłym biegu, nie mamy czasu na to, aby zatrzymać się na chwilę i skupić się choć trochę na tym jak się odżywiamy. Fast Foody, przekąski, podgrzewane i przygotowywane z półproduktów obiady, stają się powoli naszą codziennością. Nieregularny tryb życia w połączeniu z niezbilansowaną dietą może skutkować czymś więcej niż tylko nadwagą. Jak więc w dobie ciągłego biegu i szybkich przekąsek, zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze? Odpowiedź jest jedna: trzeba zacząć małymi krokami. Dziś zaserwujemy Wam kilka kulinarnych trików, które wyprowadzą waszą dietę na zdrowotną prostą!

cukier trzcinowy nierafinowanyRegularność, klucz do sukcesu

Na samym początku powiedzmy sobie co nieco o samym rytuale spożywania posiłków. Co zrobić, gdy nie mamy czasu na gotowanie i zjedzenie w spokoju pełnowartościowego posiłku? To proste. Wystarczy jeść mniej, ale za to częściej. Jak wynika ze wszelkich badań, powinniśmy rozłożyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na pięć, w miarę równych posiłków. W ten sposób odciążymy nieco nas organizm i zapewnimy sobie dobre samopoczucie, jednocześnie zapobiegając odkładaniu się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Posiłki spożywane w 3-4 godzinnych interwałach uregulują nasz poziom wydzielania insuliny i wyeliminują skoki poziomu glukozy, które mają miejsce, gdy spożywamy posiłki nieregularnie.

Drobne zamienniki - ogromne zwycięstwo

Kolejnym krokiem, który powinniśmy podjąć w drodze do zdrowego odżywiania, jest zamiana codziennych niezdrowych nawyków w coś wartościowego. Przykładowo, zamiast batona możemy sięgnąć po jabłko, a słodząc poranną kawę, możemy użyć cukru trzcinowego nierafinowanego. Tak prosta czynność, jak zamiana tradycyjnego cukru granulowanego na cukier trzcinowy nierafinowany, pozwoli nam uzupełnić nieco potrzebne organizmowi minerały jak magnez czy żelazo. Tego typu małe zmiany pozwolą nam przyzwyczaić nasz organizm do innego, lepszego trybu życia, który z pewnością doskonale wpłynie na nasze samopoczucie i sylwetkę.

Woda, czyli Twój drugi zegarek

Dla tych, którzy wierzą w mit według którego dorosły człowiek powinien pić 2 litry wody dziennie, mamy złe wiadomości. Jak się okazuję średnia ilość wody, jaką powinniśmy wypijać wynosi 2,8 litra. Zalecana ilość zmienia się oczywiście pod wpływem takich warunków jak aktywność fizyczna i temperatura otoczenia. W najcięższych dla organizmu przypadkach nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę może wynosić nawet 5 litrów! Poza samą ilością powinniśmy jednak zwrócić uwagę na, to kiedy pić wodę. Pamiętajmy, że nie każdy odczuwa pragnienie prawidłowo, dlatego warto wypijać wodę w regularnych odstępach czasu, powiedzmy szklankę co godzinę. W ten sposób możemy mieć pewność, że nasz organizm pozostanie odpowiednio nawodniony. Podsumowując. Do dużej zmiany, potrzeba małych kroków. Regularne posiłki, cukier trzcinowy nierafinowany zamiast tradycyjnego i odpowiednia ilość wody - to właśnie pierwsze kroki na drodze do zdrowego żywienia.