Ciemieniucha u niemowlaka – defekt natury estetycznej

Bardzo często spotykanym problemem świeżo upieczonych rodziców jest ciemieniucha u niemowlaka. Na szczęście nie jest to groźna przypadłość, która mogłaby zagrażać zdrowiu lub życiu, a jedynie defektem kosmetycznym. Malec w żaden sposób nie odczuwa jej obecności, albowiem nie swędzi, nie piecze ani nie boli. Jest wyrazem nadprodukcji łoju i rogowacenia naskórka.

Ciemieniucha u niemowlaka – jak wygląda?

Objawem świadczącym o jej występowaniu są żółte łuski na owłosionej skórze, imitujące tłusty łupież. Swoje określenie zawdzięcza miejscu występowania. Zlokalizowana głównie wokół ciemiączka, choć w zaostrzonych fazach dolegliwości, może obejmować również brwi, nos czy przestrzeń pod pieluszką. Najczęściej dotyka małe dzieci, między trzecim a szóstym tygodniem życia i znika samoistnie po upływie trzeciego miesiąca życia. Niestety, ma tendencję do nawracania i może ponownie pojawić się nawet u dwulatka.

Jak postępować?

niemowlę w czapeczce

Choć ciemieniucha u niemowlaka nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, ponieważ utrudniając oddychanie, może doprowadzić do powstania grubej, twardej skorupy. Wtenczas usunięcie nieestetycznie wyglądając łuski może być bardzo trudne i co ważne – bolesne dla dziecka. Co w takim razie robić? Przede wszystkim regularnie stosować oliwkę. Po nasmarowaniu miejsc dotkniętych łuskami (głównie główki), nakładamy cienką, bawełnianą czapeczkę. Po upływie 15 minut, delikatnie je wyczesujemy, a następnie kąpiemy malca. Czynność należy powtarzać do momentu ustąpienia zmian. Innym, równie sprawdzonym sposobem, chętnie wykorzystywanym przez babcie i prababcie jest przyrządzanie peelingu z namoczonych w ciepłej wodzie płatków owsianych. Aplikując taką maskę na skórę głowy i delikatnie ją masując, uzyskamy skuteczny efekt złuszczająco – zmiękczający. Bardzo ważnym elementem leczenia ciemieniuchy u niemowląt jest utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Przegrzewanie potęguje wysyp zmian skórnych, utrudniając leczenie. W przypadku braku uzyskania jakiejkolwiek poprawy, zaleca się konsultację lekarską.

Artykuł powstał we współpracy z http://jestemmama.pl/ciemieniucha-u-niemowlaka-jak-sobie-z-nia-poradzic/

Podobne wpisy:
Każdy remont i renowację nieruchomości warto najpierw dogłębnie przemyśleć. Zwłaszcza z tego powodu, że każdy
Aktywność ruchowa to ważny element rozwoju i dorastania każdego dziecka. Dzięki wykonywanym aktywnościom młody człowiek
Reumatyzm wbrew pozorom nie dotyka jedynie ludzi starszych, a coraz częściej ludzi młodych. Mówi się,
Termin „karmienie piersią” znany jest właściwie wszystkim, zwłaszcza na kanwie projektów, które mają zachęcić matki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*