Termin „karmienie piersią” znany jest właściwie wszystkim, zwłaszcza na kanwie projektów, które mają zachęcić matki do karmienia we wszystkich miejscach, kiedy tylko dziecko potrzebuje jedzenia. Co jednak z karmieniem piersią… inaczej? Jak inaczej aniżeli piersią można karmić dziecko mlekiem matki? Okazuje się, że termin ten jest dość rozpowszechniony, podobnie jak ten sposób karmienia. Część kobiet decyduje się na tymczasowy mariaż z laktatorem z przyczyn zewnętrznych (na przykład narodzin wcześniaka czy dziecka, które trafia na intensywną terapię); dla części to osobisty wybór podyktowany często oporami psychicznymi czy przekonaniem o wygodzie. Bez względu na wszystko, w karmieniu piersią inaczej najważniejszy jest zdecydowanie… wybór laktatora!

Na czym to polega?

Karmienie piersią inaczej oznacza ni mniej, ni więcej jak ściąganie z piersi mleka i podawanie go butelką albo alternatywnymi metodami karmienia dziecka. Na etapie nieustabilizowanej laktacji odciąganie wykonuje się nawet kilkanaście razy przez całą dobę, zachowując małe, regularne odstępy między sesjami. Część mleka na tym etapie można zamrażać – piersi zwykle prowadzą nadprodukcję, a mleko produkowane dla noworodka jest bardzo wartościowe i pełne przeciwciał. Z czasem, gdy zgromadzone są zamrożone zapasy, liczbę sesji z laktatorem nieco się zmniejsza, aż do ustabilizowania laktacji na etapie, który zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka z małym nadmiarem. Takie karmienie można kontynuować przez dowolny czas, zgodnie z oczekiwaniami matki i dziecka.

Jaki laktator wybrać?

Kobiety, które regularnie ściągają mleko chwalą sobie przede wszystkim laktatory elektryczne na obie piersi, które w zestawieniu ze specjalnym biustonoszem przystosowanym do podtrzymywania lejków pozwala podczas sesji mieć wolne ręce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odciągać pokarm laktatorem ręcznym; jest to jednak o wiele bardziej uciążliwe fizycznie, bo wymaga zaangażowania nawet dwóch rąk przy jednej piersi. Dobrze jest decydować się na laktator z wymiennymi lejkami o różnych rozmiarach – trzeba je regularnie wymieniać, a dopasowanie rozmiaru do wielkości brodawki i piersi pozwala osiągnąć dobre rezultaty w krótszych sesjach.

Jak karmić dziecko?

Mamy KPI najczęściej karmią dziecko wyłącznie mlekiem odciągniętym, dlatego w takim przypadku dobierają po prostu wygodną butelkę o wymiennych, fizjologicznych, antykolkowych smoczkach. W przypadku, gdy mleko ściągane jest jedynie przy wyjątkowych okazjach, a dziecko karmione jest piersią, lepszym rozwiązaniem będzie podawanie go np. w kieliszku albo strzykawką. Artykuł powstał we współpracy z https://babyhit.pl/firm-pol-1308137346-Medela.html