Mięso pozyskiwane ze zwierząt hodowlanych nie może równać się smakiem dziwczyzny. Ta ma niezwykle charakterystyczny, intensywny smak i bardziej zwartą konsystencję, zwykle jest również znacznie chudsza, a przez to mniej kaloryczna i co najważniejsze, nie jest to mięso pędzone – dziko żyjące zwierzęta nie są faszerowane antybiotykami i witaminami, przez co rosną wolniej, ale ich mięso jest dla nas zdrowsze. Podstawową zaletą dziczyzny są nade wszystko jej wyjątkowe walory smakowe, których nie da się porównać z klasycznym mięsem, wędlinami i innymi przetworami mięsnymi.

Czym jest dziczyzna i co można z niej zrobić?

kiełbasa z dziczyznyDziczyzna to mięso pozyskiwane ze zwierząt dziko żyjących. W Polsce dobrym przykładem dziczyzny może być mięso z dzika, sarnina czy mięso z jelenia. Takie mięso można zakupić w formie nieprzetworzonej, bezpośrednio od zaprzyjaźnionego myśliwego lub poszukać go w sklepach ze zdrową żywnością. Przetwory z dziczyzny są szerzej dostępne. Doskonałym przykładem takiego produktu może być ciesząca się sporą popularnością w naszym kraju kiełbasa z dzika, zwykle z dodatkiem niezwykle aromatycznego jałowca.

Samodzielne przygotowanie przetworów z dziczyzny może być kłopotliwe, nierzadko wiąże się bowiem z koniecznością peklowania mięsa i jego późniejszego wędzenia. Dlatego, jeśli chcemy posmakować dziczyzny, warto zdecydować się na zakup gotowego produktu. Kiełbasy z dzika lub szerzej, z dziczyzny (mięso dzika, jelenia czy sarny), możemy znaleźć w dobrze zaopatrzonych sklepach mięsnych, zwłaszcza w sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów tradycyjnych i żywności ekologicznej. Dziczyzna to doskonała baza do przygotowania wielu potraw kuchni staropolskiej, podkreślająca wyjątkowość dawnych smaków i aromatów.

Czy dziczyzna jest zdrowa?

Jeśli jest to mięso przebadane i dopuszczone do obrotu, to jego zalety czysto smakowe nie ustępują jego właściwościom prozdrowotnym. Dziczyzna i jej przetwory tj. wspomniana wcześniej kiełbasa z dzika to produkt ekologiczny – dzikie zwierzęta żywią się trawami, ziołami i innymi darami natury, wolnymi od sztucznych witamin i antybiotyków, przez co ich mięso jest bardziej naturalne niż mięso pozyskiwane od zwierząt hodowlanych. Dzięki temu kiełbasy z dzika czy jelenia są nie tylko bardziej wyraziste w smaku, ale także zdrowsze – ze względu na wyższą jakość mięsa użytego do ich produkcji. Co ważne, do produkcji wędlin z dziczyzny praktycznie nigdy nie używa się dodatkowych wzmacniaczy smaku, substancji barwiących czy dużych ilości konserwantów. To również wielka zaleta żywności wytwarzanej z dziczyzny.