Czyszczenie, smarowanie i regulacja pasa bieżni.

smar do bieżni

Każdy sprzęt sportowy, zwłaszcza sprzęt o bardziej złożonej konstrukcji, powinien być odpowiednio konserwowany i pielęgnowany. Dzięki temu wolniej się zużywa, przez dłuższy czas zachowując swoje pierwotne, oryginalne właściwości. Sprzętem sportowym, który wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjno-konserwacyjnych są treningowe urządzenia elektryczne tj. rowerki stacjonarne, orbiterki czy bieżnie treningowe. W tym ostatnim przypadku musimy dbać nie tylko o estetyczny wygląd urządzenia i jego czystość, ale także o właściwe smarowanie i prawidłowe ustawienie pasa biegowego.

Smarowanie bieżni

smar do bieżniCzynność tę wykonujemy stosunkowo często, tak by zmniejszyć opory podczas pracy urządzenia. Brak smarowania to większe obciążenie silnika i wielu innych elementów, których ewentualna naprawa/wymiana będzie nas sporo kosztować. Do smarowania pasa i blatu wykorzystuje się smar do bieżni na bazie silikonu. Jest to materiał niepodatny na odkształcenie, antyadhezyjny, wolny od tłuszczu, dobrze impregnujący i smarujący, mający działanie antykorozyjne i antystatyczne. Kupując smar do bieżni warto wybrać preparat dedykowany dla konkretnego modelu urządzenia. W ostateczności można posiłkować się uniwersalnym smarem silikonowym.

Czyszczenie bieżni

Do codziennej pielęgnacji bieżni używać możemy zwykłych środków dezynfekcyjnych wykorzystywanych do czyszczenia innych sprzętów treningowych. Preparaty tego typu są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Najlepsze w tym względzie są preparaty w sprayu. Łatwo nanieść je na powierzchnię czyszczonego elementu i później z niego usunąć przy pomocy dowolnego rodzaju ściereczki lub gąbki. Pas bieżni staramy się czyścić albo specjalnie przystosowanymi do tego celu preparatami – takie preparaty nie uszkodzą struktury pasa biegowego, albo zwykłą wilgotną ściereczką – ściereczkę zwilżamy czystą wodą bez dodatku detergentów. Co ważne, czyszcząc pas bieżni unikamy mycia jego krawędzi. Mycie brzegów pasa może przyczynić się do starcia części smaru do bieżni i tym samym do pogorszenia smarowania pasa w czasie pracy urządzenia.

Regulacja pasa bieżni

Konserwacja bieżni elektrycznych to nie tylko ich systematyczne smarowanie, ale także okresowa regulacja napięcia i ustawienia pasa bieżni. Przed przystąpieniem do regulacji pasa najpierw sprawdźmy, czy pas jest dobrze nasmarowany – gdy brakuje smaru, pas traci zdolność do samoregulacji ustawienia. Smar do bieżni nanosimy na powierzchnię blatu oraz na wewnętrzną część pasa. Jeśli to nie pomoże, dokonujemy mechanicznej regulacji napięcia lub ustawienia pasa. Możemy zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy serwisu.

Podobne wpisy:
Gogle narciarskie to must have na każdym stoku, nie ważne, czy wolimy narty, czy snowboard.
Foteliki rowerowe to udogodnienie, które pozwala młodym rodzicom kultywować swoją pasję do jazdy na rowerze
Ćwiczenia na trampolinie to jedna z lepszych opcji na zabawę dla Twojego dziecka. Tego typu
Obecnie pośród wspólnych zamiłowań par znajduje się znacznie więcej niż to samo jedzenie, podobna muzyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*