Rodzaje termometrów elektronicznych

termometr elektroniczny

Człowiek ma stałą temperaturę, która wynosi około 36,6 stopni C. Każde większe odchylenie od tej normy powinno wzbudzać podejrzenia. Podwyższona temperatura wskazuje jasno na toczący się w organizmie proces chorobowy, który wymaga interwencji.

Pierwsze termometry elektroniczne zaczęły pojawiać się na rynku ponad dwie dekady temu. Wcześniej do dyspozycji pacjentów były wyłącznie modele rtęciowe, które z kolei zaczęto wycofywać z produkcji w ramach unijnej dyrektywy. Przez lata rozwój technologii pozwolił na stworzenie termometrów o różnej budowie i typie, z czego najbardziej zaawansowane są obecnie termometry bezdotykowe na podczerwień.

termometr bezdotykowy na podczerwień
Pomiar temperatury za pomocą termometru bezdotykowego na podczerwień jest szybkie i higieniczne

Najczęściej stosowane termometry zarówno w diagnostyce domowej, jak i profesjonalnej to modele elektroniczne. Ich popularność podyktowana jest przede wszystkim wygodą użytkowania, ponieważ wynik badania znany jest już po kilku minutach, a nawet sekundach. Elektroniczne termometry mogą mieć różny kształt i nieco inną budowę.

W szpitalach i placówkach medycznych stosuje się termometry bezdotykowe na podczerwień, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta. Badanie odbywa się dzięki wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, które odbite od badanej powierzchni powraca do urządzenia. Termometr odczytuje zmiany, a wynik podaje na wyświetlaczu. Całe badanie zajmuje zaledwie kilka sekund i jest bardzo higieniczne. Tego typu termometry są jednak droższe od zwykłych modeli elektronicznych z czujnikami, a przy tym większe, dlatego zajmują więcej miejsca w domowej apteczce. Z tego względu wciąż najpopularniejsze są termometry czujnikowe, w których badanie zajmuje nieco więcej czasu, około 2-3 minut. W tym wypadku pacjent musi nieruchomo trzymać urządzenie przez cały ten czas, co bywa szczególnie kłopotliwe dla małych dzieci. Technika przychodzi z pomocą także najmniejszym pacjentom – z myślą o niecierpliwych maluszkach producenci opracowali specjalne termometry w kształcie smoczka, w których umieszczony jest czujnik. Dziecko trzyma spokojnie smoczek w buzi przez kilkadziesiąt sekund lub kilka minut, a w tym czasie odbywa się pomiar. Wynika badania wyświetla się na niewielkim ekranie umieszczonym na smoczku.

Podobne wpisy:
Rozszerzenie diety dziecka jest bardzo ważnym etapem w życiu każdego dziecka. Wyczekiwany jest to także
W naszym społeczeństwie rośnie świadomość na temat zdrowego odżywiania. Wszyscy chcemy jeść to, co wartościowe,a
Każdy remont i renowację nieruchomości warto najpierw dogłębnie przemyśleć. Zwłaszcza z tego powodu, że każdy
Aktywność ruchowa to ważny element rozwoju i dorastania każdego dziecka. Dzięki wykonywanym aktywnościom młody człowiek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*