Rozszerzenie diety dziecka jest bardzo ważnym etapem w życiu każdego dziecka. Wyczekiwany jest to także moment przez rodziców. Dziecko wówczas odkrywa prawdziwe bogactwo smaków oraz dotąd nieznane konsystencje. Dziecko przeżywa prawdziwa kulinarną przygodę. Żywienie niemowląt ma wpływ niebagatelny na ich rozwój. Dlatego wprowadzenie pokarmów nowych odbywać się powinno zgodnie ze schematami, które są ustalane przez specjalistów. Rodzice dzięki temu odpowiednio żywiąc maluszka szanse mają wpływać na ich zdrowie w chwili obecnej oraz w przyszłości.

Czas na pierwszą łyżkę

zdrowie dzieckaNie możemy rozszerzyć diety dziecka wcześniej, a niżeli po ukończeniu siedemnastego tygodnia życia, ale także nie później niż w dwudziestym szóstym tygodniu życia. W okresie tym większość niemowląt gotowa jest już na przyjmowanie nie tylko mleka, ale także innych pokarmów. Wprowadzenie zbyt wczesne nowych produktów zniechęcić może dziecko do wypijania matczynego mleka, które powinno być pokarmem wyłącznym przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka. Kobiece mleko zawiera niezbędne przeciwciała do stymulowania odpornościowego układu niemowlaka. Nie róbmy niczego pochopnie najważniejsze jest przecież dla nas zdrowie dziecka.

Pierwsze krok

Nie da się ukryć, że każde dziecko jest inne. W sposób odmienny będzie nam sygnalizowało swoją gotowość na wyzwania smakowe. Jako rodzice musi obserwować czy nasz maluszek sięga po jedzenie i go wkłada do buzi lub też czy ssie swoje paluszki. Sygnały te mogą świadczyć o gotowości naszego dziecka na rozszerzenie jego diety. Jednak najlepiej, aby wszelkie wprowadzenie nowych pokarmów było konsultowane z odpowiednimi specjalistami.

Spokój oraz cierpliwość

Wszystko co ma wpływ na zdrowie dziecka wiąże się u nas z olbrzymim stresem i dolegliwościami żywieniowymi. Okazuje się, że do samego rozszerzenia diety naszego dziecka musimy podejść z dużą cierpliwością oraz z dużym spokojem. Nauka smaków pierwszych zająć może dziecku jednak troszkę czasu. Nie wszystkie jednak pociech od razu produkty wprowadzane zaakceptują do codziennego ich jadłospisu. Czasami potrzebne jest kilka prób podania produktu nowego zanim nasze dziecko się przyzwyczai do smaku nowego. Na pewno nic na siłę. Jak najbardziej jest to stresujący temat, ale czeka każdego rodzica wcześniej czy też później. Najważniejsze jest to, aby nie miało to miejsca zbyt wcześnie ani także zbyt późno jak to zostało już dużo wcześniej powyżej powiedziane.

Tekst powstał we współpracy z https://apteczkadziecka.pl