Foteliki rowerowe to udogodnienie, które pozwala młodym rodzicom kultywować swoją pasję do jazdy na rowerze nawet krótko po narodzinach dziecka. Oczywiście na rower nie bierze się niemowlęcia, aczkolwiek foteliki stają się przydatne w okresie, kiedy dziecko nie może jeszcze jechać na swoim własnym dwukołowcu, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać go na wycieczkę. Różne akcesoria do fotelików rowerowych umożliwiają pewne osadzenie dziecka w specjalnie wyprofilowanym siedzisku oraz przypięcie go pasami.

Jakie akcesoria wyróżniamy?

Wśród akcesoriów do fotelików rowerowych wyróżniamy między innymi pasy bezpieczeństwa. W większości fotelików zostały one ulokowane na 3 wysokościach: nóg, pasa i klatki piersiowej dziecka. Niektórzy producenci wyposażają swoje foteliki w specjalne pasy zapinane na krzyż. Inne akcesoria do fotelików rowerowych to kaski lub specjalne paski pomagające zapinać nogi dziecka. Dodatkowo w zestawach najczęściej znajdują się różnego rodzaju mocowania i uchwyty, dzięki którym fotelik może być przymocowany do roweru. Jeżeli jesteśmy już przy kwestii montażu, warto się tutaj na chwilę zatrzymać, ponieważ należy nadmienić, że foteliki rowerowe mogę być różnego typu – tylne i przednie. W pierwszym przypadku siedzisko montowane jest na bagażniku roweru lub do rurki siodełka, (jeżeli rower nie posiada bagażnika). Tylny fotelik przytwierdzony zostaje za pomocą specjalnych uchwytów do ramy i kierownicy roweru tak, aby pasażer był usadzony niżej wysokości wzorku kierować przed jego klatką piersiową. Jeśli chodzi o akcesoria do fotelików rowerowych, to również będzie różnicować je typ siedziska. Warto dodać, że istnieje jeszcze jedna forma wożenia dziecka na rowerze, a mianowicie tzw. przyczepka rowerowa, czyli specjalne siedzisko na dwóch dodatkowych kołach, które można podpiąć do roweru i ciągnąć za sobą. Z pewnością wożenie fotelika rowerowego jest wygodniejsze, aczkolwiek przyczepka może również sprawdzić się, jako miejsce na bagaż.

W zestawie lub osobno

Akcesoria do fotelików rowerowych najczęściej wchodzą w skład całego zestawu, aczkolwiek istnieją sklepy sprzedające pojedyncze części i elementy. Wybierając odpowiednie akcesoria do fotelików rowerowych najlepiej kierować się opiniami innych użytkowników, które na przykład można znaleźć w Internecie. Jeśli chodzi o foteliki i akcesoria do fotelików rowerowych, to na rynku istnieje wiele sklepów stacjonarnych, jak i internetowych, w których można znaleźć tego typu sprzęt. Najczęściej będą to sklepy rowerowe, gdzie doświadczony sprzedawca może pomóc nam w wyborze odpowiedniego fotelika lub dodatków.