Bardzo często spotykanym problemem świeżo upieczonych rodziców jest ciemieniucha u niemowlaka. Na szczęście nie jest to groźna przypadłość, która mogłaby zagrażać zdrowiu lub życiu, a jedynie defektem kosmetycznym. Malec w żaden sposób nie odczuwa jej obecności, albowiem nie swędzi, nie piecze ani nie boli. Jest wyrazem nadprodukcji łoju i rogowacenia naskórka.

Ciemieniucha u niemowlaka – jak wygląda?

Objawem świadczącym o jej występowaniu są żółte łuski na owłosionej skórze, imitujące tłusty łupież. Swoje określenie zawdzięcza miejscu występowania. Zlokalizowana głównie wokół ciemiączka, choć w zaostrzonych fazach dolegliwości, może obejmować również brwi, nos czy przestrzeń pod pieluszką. Najczęściej dotyka małe dzieci, między trzecim a szóstym tygodniem życia i znika samoistnie po upływie trzeciego miesiąca życia. Niestety, ma tendencję do nawracania i może ponownie pojawić się nawet u dwulatka.

Jak postępować?

niemowlę w czapeczce

Choć ciemieniucha u niemowlaka nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, ponieważ utrudniając oddychanie, może doprowadzić do powstania grubej, twardej skorupy. Wtenczas usunięcie nieestetycznie wyglądając łuski może być bardzo trudne i co ważne – bolesne dla dziecka. Co w takim razie robić? Przede wszystkim regularnie stosować oliwkę. Po nasmarowaniu miejsc dotkniętych łuskami (głównie główki), nakładamy cienką, bawełnianą czapeczkę. Po upływie 15 minut, delikatnie je wyczesujemy, a następnie kąpiemy malca. Czynność należy powtarzać do momentu ustąpienia zmian. Innym, równie sprawdzonym sposobem, chętnie wykorzystywanym przez babcie i prababcie jest przyrządzanie peelingu z namoczonych w ciepłej wodzie płatków owsianych. Aplikując taką maskę na skórę głowy i delikatnie ją masując, uzyskamy skuteczny efekt złuszczająco – zmiękczający. Bardzo ważnym elementem leczenia ciemieniuchy u niemowląt jest utrzymywanie optymalnej temperatury ciała. Przegrzewanie potęguje wysyp zmian skórnych, utrudniając leczenie. W przypadku braku uzyskania jakiejkolwiek poprawy, zaleca się konsultację lekarską.

Artykuł powstał we współpracy z http://jestemmama.pl/ciemieniucha-u-niemowlaka-jak-sobie-z-nia-poradzic/