Medycyna oparta na ziołolecznictwie jeszcze kilkadziesiąt lat temu, w okresie silnego rozwoju klasycznej medycyny oraz farmakologii, uważana była za szarlataństwo. Dziś wiadomo, że zioła, które powszechnie stosowane były w leczeniu i profilaktyce przez wiele społeczeństw w różnych regionach świata faktycznie, z uwagi na swój skład, wykazują rozmaite właściwości. To wywołało niemałą popularność niektórych z nich. Dziś w aptece czy sklepie zielarskim bez problemu kupimy niektóre zioła, np. takie jak ostropest plamisty mielony. Nie oznacza to jednak, że każdy może je stosować i liczyć na takie same efekty, bez względu na swoją sytuację. W ziołolecznictwie niezwykle istotne jest bowiem bazowanie na konkretnych właściwościach rośliny w odniesieniu do danego ludzkiego organizmu.

Jak działa ostropest?

ostropest plamisty mielony

Przede wszystkim warto wiedzieć, skąd bierze się zdrowotny wpływ ostropestu plamistego mielonego na organizm ludzki. W większości właściwości lecznicze wynikają z zawartości substancji zwanej sylimaryną. Jest to rodzaj grupy flawonolignanów o pochodzeniu czysto roślinnym, których największe stężenie obserwuje się w owocach ostropestu. Substancja ta może być znana z nazwy, jako że wykorzystywana jest niejednokrotnie w lekach wspierających zdrowie wątroby. To właśnie ona sprawia, że ostropest w tak dużym stopniu pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu.

Ostropest a wątroba

Na dobry początek warto wymienić wpływ, który ostropest plamisty mielony wywiera na wątrobę, gdy przyjmowany jest wewnętrznie. Przede wszystkim jest to zioło, które poleca się przy rozmaitych schorzeniach wątroby, łącznie z zatruciami. Przy usuwaniu substancji toksycznych z organizmu ostropest jest niezastąpiony, bo doskonale neutralizuje trucizny oraz pomaga w ich metabolizowaniu oraz wydaleniu z organizmu. Reguluje również poziom bilirubiny, czyli czynnika, który w stanach żółtaczki wywołuje charakterystyczne zażółcenie skóry czy gałek ocznych. Prócz wymienionych aspektów ostropest ma również działania regeneracyjne w stosunku do wątroby – może nie tylko stymulować jej proces naprawy, ale również wpływa na rozwój nowych komórek.

Inne właściwości ostropestu

Choć działanie ostropestu plamistego mielonego na wątrobę jest jednym z najważniejszych aspektów współdziałania tej substancji z organizmem, to jednak roślina ta posiada o wiele więcej właściwości. Przede wszystkim jest w stanie chronić organizm przed rozwojem nowotworów oraz może zmniejszać efekty uboczne stosowanych leków. Dodatkowo ostropest plamisty mielony wspiera również odporność, stymulując układ immunologiczny oraz niwelując stany zapalne.