Gogle narciarskie to must have na każdym stoku, nie ważne, czy wolimy narty, czy snowboard. I choć sezon mamy już za sobą to jest to idealny moment, aby rozejrzeć się za nowymi goglami, tym bardziej, że wiele sklepów szykuje dla nas posezonowe promocje. Jak jednak wybrać odpowiedni model, który spełniać będzie wszystkie nasze oczekiwania?

Rozmiar i kształt

Rozmiar z jednej strony zależy od tego, dla jakiej płci przeznaczone są gogle - te męskie są zwyczajowo większe i szersze niż damskie, a oba modele są oczywiście większe niż dziecięce - ale także od osobistych preferencji. Niektórzy po prostu lepiej czują się w nieco mniejszych modelach, dlatego zawsze warto osobiście przymierzyć gogle przed zakupem lub zdecydować się na zakup w takim sklepie online, w którym możemy bezpłatnie zwrócić towar. Jeśli zaś chodzi o kształt i ogólny design gogli narciarskich, to wyróżniamy przede wszystkim gogle płaskie, zwane także cylindrycznymi oraz sferyczne. Te pierwsze są przede wszystkim o wiele tańsze. Rama gogli jest widoczna i utrzymuje soczewkę w ryzach, ale jednocześnie ogranicza nam widok. Gogle sferyczne nie ograniczają nam pola widzenia jak te płaskie, ale są również droższe, to wydatek około kilkuset złotych.

Co ma moja soczewka?

Soczewki gogli wyposażone są w szereg funkcjonalności, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Po pierwsze wszelkiego rodzaju filtry UV i polaryzacja. Te dwa elementy są konieczne, jako że po pierwsze musimy chronić oczy przed słońcem, a po drugie, na stoku jest bardzo jasno - biały śnieg odbija promienie słoneczne, więc razi nas zarówno, gdy patrzymy w górę, jak i w dół. Dlatego filtry UV i polaryzacja są konieczne. Podobnie działa warstwa lustrzana, która blokuje zarówno to światło, które pada na nas z nieba, jak i to, które odbija się od śniegu. Gogle narciarskie z powłoką lustrzaną, filtrami UV i polaryzają znajdziesz na stronie https://bolle.pl/pol_m_Gogle-narciarskie-681.html.

Dopasuj je do kasku

gogle narciarskie

Gogle muszą być dopasowane do kasku. Razem tworzą integralną całość. Jeśli macie już kask, dobrym pomysłem jest zabranie go ze sobą do sklepu, gdy będziemy wybierać gogle i założenie ich obu razem. Jeśli nie mamy jeszcze wybranego kasku albo zamierzamy go zmienić, to warto wybrać oba te elementy wyposażenia razem. Pamiętajmy także, że gogle nie mogą być zbyt luźne i nie powinniśmy wybierać modeli, które zostawiają szparę, zwłaszcza w okolicach czoła i nosa. Z drugiej strony jednak nie wybierajmy także zbyt ciasnych modeli, ponieważ nie będziemy czuć się w nich wystarczająco komfortowo.A to na stoku, obok naszego bezpieczeństwa, jest przecież najważniejsze.