Precyzyjne określenie momentu owulacji u kobiety to sprawdzony sposób na zwiększenie prawdopodobieństwa jej zajścia w ciążę. Nowoczesne testy na owulację pozwalają z dość dużą dokładnością określić moment rozpoczęcia owulacji, a tym samym ułatwiają wybranie najlepszego momentu do współżycia. Po tego typu testy najczęściej sięgają te panie i te pary, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, a także te pary, które chcą dokładnie zaplanować moment poczęcia dziecka. Ze względu na prostotę obsługi, a także na dużą skuteczność ogólnodostępnych i dość tanich testów na owulację, tego typu produkty stają się coraz bardziej popularne i chętnie stosowane przez wiele par, zwłaszcza przez te pary, które nie mogą doczekać się potomka. Zaraz po takich produktach jak woda różana czy leki przeciwbólowe, takie testy są najbardziej pożądanym produktem wśród klientów.

woda różana

Popularne testy na owulację

Sprzedawane w aptekach testy na owulację działają podobnie jak popularne testy ciążowe, czyli mierzą poziom określonego hormonu. W przypadku testów na owulację jest to hormon LH. Wystarczy nanieść na testowy pasek kroplę moczu i odczytać wynik. W każdym opakowaniu znajduje się co najmniej kilka pasków, pozwalających na wykonania kilku osobnych testów. Oczywiście znajomość dni płodnych zwiększa prawdopodobieństwo trafienia właściwego momentu – rozpoczęcia owulacji u kobiety. Jest to szczególnie ważne w przypadku par borykających się z problemami z płodnością. Jeśli cyk miesiączkowania u kobiety jest zaburzony, dla określenia dokładnego momentu owulacji trzeba zwykle zużyć większą liczbę pasków testowych. Niestety przy stosowaniu niektórych środków mających zwiększać płodność u kobiet, wyniki testów mogą być niejednoznaczne lub przekłamane. Dlatego w takich przypadkach należy podchodzić do nich z pewną ostrożnością, wspierając się dodatkowo innymi sposobami określenia dni płodnych, na przykład metodą termiczną (codzienny pomiar temperatury).

Wygoda, komfort i bezpieczeńśtwo

Ze względu na wygodę stosowania, a także na dość dużą skuteczność, jeśli chodzi o określenie momentu rozpoczęcia owulacji przez kobietę, testy na owulację w ostatnich latach wyraźnie zyskują na popularności. Warto stosować je zwłaszcza wtedy, gdy para ma problem z płodnością i precyzyjne określenie dni płodnych zwiększy prawdopodobieństwo zajścia kobiety w ciążę. Po tego typu testy mogą sięgać również te panie, u których stosowanie metody termicznej zwyczajnie się nie sprawdza oraz te panie, które mają nieregularne miesiączki. Naturalnie w tym drugim przypadku konieczne staje się zużycie większej ilości pasków testowych. Dzięki testom można jednak w miarę precyzyjnie określić moment rozpoczęcia owulacji, a tym samym zwiększyć szansę na ciążę.