Osoby zastanawiające się nad zamianą okularów na soczewki kontaktowe na początku zawsze mają wiele pytań i wątpliwości. Dlatego ważne jest, aby znać najważniejsze informacje dotyczące soczewek. Oto co o soczewkach kontaktowych wiedzieć trzeba na pewno.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. To, jaki rodzaj soczewek wybrać, określić powinien okulista po przeprowadzeniu badania wzroku. Wyróżnić można trzy rodzaje soczewek kontaktowych. Pierwszym są soczewki sferyczne przeznaczone dla krótko i dalekowidzów. Drugim są soczewki toryczne odpowiednie dla astygmatyków. I trzecim rodzajem są soczewki multifokalne przeznaczone dla osób cierpiących na starczowzroczność. Ponadto soczewki różnią się od siebie materiałem wykonania. Na rynku dostępne są soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Dodatkowo soczewki różnią się także pod kątem częstotliwości ich noszenia. Do najpopularniejszych należą soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe, jak np. Dailies Total 1.

Soczewki kontaktowe - co trzeba o nich wiedzieć?Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób soczewki Dailies Total 1 się zakłada i zdejmuje. Przede wszystkim należy robić to suchymi i czystymi rękami. Po wyjęciu soczewki z pudełka sprawdzić należy czy nie jest ona uszkodzona. Jeśli wszystko jest w porządku, soczewkę po właściwej stronie umieścić należy na opuszku palca wskazującego. Palcami drugiej ręki przytrzymać należy powiekę. Soczewkę układa się na oku i spogląda na wszystkie strony. Ostatni etap to opuszczenie powieki i mruganie okiem tak, aby soczewka dobrze się ułożyła. Zdejmować soczewki także powinno się zawsze czystymi i suchymi rękami. Środkowym palcem należy odciągnąć dolną powiekę w dół i patrzeć w górę. Opuszek palca wskazującego przykłada się do dolnej części krawędzi i lekko zsuwa się ją w dół. Następnie soczewkę chwyta się palcem wskazującym i kciukiem i wyciąga się.

Przechowywanie soczewek kontaktowych

W przypadku soczewek jednodniowych, takich jak choćby Dailies Total 1, problemu z przechowywaniem nie ma. Inaczej jest w przypadku soczewek wielokrotnego użytku. Soczewki po zdjęciu zawsze powinny być przemyte specjalnym płynem do pielęgnacji soczewek. Na noc soczewki odkładane powinny być do odpowiedniego pojemniczka. Pudełeczko to wypełnione powinno być wspomnianym płynem tak, aby soczewki były w nim w pełni zanurzone. Jak wspomniano, w przypadku soczewek jednodniowych takie zabiegi pielęgnacyjne nie są potrzebne. Wieczorem po zdjęciu soczewek po prostu się je wyrzuca, a rano zakłada nowe.