Przy stosowaniu wszystkich kosmetyków, także tych naturalnych, obowiązuje nas zasada złotego środka. Dotyczy to również olejków eterycznych, które – choć dla ciała i ducha bardzo przyjemne – mogą podrażniać w przypadku nieprawidłowego zastosowania czy indywidualnej reakcji alergicznej. Sprawdźmy zatem, jak je stosować i które warto mieć pod ręką.

Olejki eteryczne do aromaterapii, kominków czy masażu stosować może prawie każdy. Oczywiście, są pewne ograniczenia – uważać powinni alergicy, kobiety ciężarne, a także ostrożnie należy podchodzić do wykorzystania olejków w kontakcie z niemowlętami. Niemniej jednak, przy odrobienia rozsądku mogą być one bardzo pomocne.

naturalne olejki eteryczneNa skórę, do kominka…

To, jak stosujemy olejki eteryczne zależy głównie od naszego celu, dla którego po nie sięgamy, ale również od ich przeznaczenia czy charakteru. Niektórych olejków nie można stosować bez rozcieńczenia, bo mogą podrażnić skórę z uwagi na swój skład. Z drugiej strony część olejków możemy zastosować punktowo albo na jednym z etapów wykonywania zabiegów kosmetycznych, np. w celu nawilżenia albo złuszczenia naskórka. Popularnym jest również wykorzystanie olejków eterycznych do aromaterapii w specjalnych kominkach, bezpośrednio do kąpieli albo podczas masażu.

Najpopularniejsze olejki

Do najzdrowszych i najpopularniejszych olejków, które warto mieć w domu, należą olejki eteryczne takie jak: - lawendowy – uspokaja, pomaga w migrenowych bólach głowy; - sandałowy – działa przeciwbakteryjnie i relaksująco, ma właściwości przeciwzapalne i przyjemny, zmysłowy aromat; - miętowy – szczególnie z mięty pieprzowej; ma działanie orzeźwiające, pomaga odetkać zatkany nos czy zatoki; - z drzewa różanego – olejek bardzo delikatny, do pielęgnacji skóry, ma działanie nawilżające i przeciwstarzeniowe; - sosnowy – działa przeciwbakteryjnie i pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Oczywiście są to tylko niektóre olejki eteryczne, które warto mieć w domu i z których można korzystać przy pielęgnacji, podczas relaksu czy zabiegów kosmetycznych i zdrowotnych. Dla ich prozdrowotnego działania wystarczy zachować zdrowy umiar.