Jesień i zima to czas kiedy kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu wydłużają się z dnia na dzień, a apteki przeżywają prawdziwe oblężenie. Chorujemy w tym okresie szczególnie dużo, a dodatkowo w takim stanie przychodzimy do pracy, do sklepu czy do urzędu. Zarazki i wirusy otaczają nas niemal z każdej strony. Co robić, żeby uchronić się przed infekcją w tym trudnym czasie?

Dieta to podstawa

Przede wszystkim należy zadbać o swoje nawyki żywieniowe. Oczywiście o nasz jadłospis warto dbać cały rok, ale szczególnie w okresie zwiększonej podatności na infekcje, warto zaaplikować sobie wzmocnioną dawkę witaminową i odżywczą. Podstawą każdego posiłku powinny być owoce i warzywa, zwłaszcza te z dużą dawką witaminy C. Warto rozpoczynać dzień herbatą z miodem i cytryną, oraz zrezygnować z pustych kalorii i mało odżywczych potraw. W okresie jesienno-zimowym dobrze jest urozmaicić swoją dietę np. w potrawy z kaszy. Nie dość, że są one sycące, to mają wiele wartości odżywczych. Wbrew pozorom o zdrowotności nabiału, lepiej w tym czasie zrezygnować, lub przynajmniej ograniczyć produkty mleczne. Są one powodem zaśluzowania organizmu i wzmagają infekcje w postaci kataru.

Sport to zdrowie

Chociaż jesienna pogoda nie zawsze zachęca do długich spacerów i innych aktywności, postarajmy się spędzić na świeżym powietrzu minimum 40 minut dziennie. Warto w tym czasie rozruszać swoje ciało poprzez krótką przebieżkę, jazdę na rowerze, czy choćby niewymagający spacer. Dotleniając swoje ciało wspomagamy nie tylko pracę naszego mózgu ale i lepszą regenerację całego ciała. Jesteśmy mniej ospali, mamy w sobie więcej energii. Dodatkowo uodparniamy swój organizm, przez co w rezultacie będziemy mniej podatni na nagłe zmiany temperatur w swoim otoczeniu.

Reagujmy szybko na infekcje

Kiedy czujemy, że coś nas rozkłada, nie czekajmy do ostatniej chwili, aż dopadną nas dreszcze lub wysoka gorączka. Warto reagować na bieżąco, kiedy organizm wysyła nam sygnał, że nie czuje się najlepiej. W razie potrzeby weźmy dzień wolnego z pracy, lub odpuśćmy generalnie porządki zaplanowane na weekend, w celu wypoczynku i nabrania sił. Kiedy czujemy się osłabieni i wyziębieni warto zastosować sobie natychmiastową kurację np. z soku malinowego, z dodatkiem cytryny i miodu. Jeżeli łapie nas kaszel spróbujmy zrobić domowy syrop z cebuli z dodatkiem cukru, a na zatkany nos warto zastosować ziołowe napary z rumianku i mięty. W okresie wzmożonych chorób pamiętajmy także o regularnej dbałości o higienę, myjmy dokładnie i często ręce.