Na przełomie ostatnich lat możemy zaobserwować wzmożoną tendencję do pojawiania się przeróżnych alergii czy nietolerancji pokarmowych na ogólnodostępne artykuły żywnościowe. Sytuacja pogarsza się w momencie, kiedy mały alergik zaczyna swoją przygodę w gronie rówieśników. Wówczas catering dla żłobka okazuje się być niezastąpiony. Jak bowiem można dostosować menu do specyficznych wymagań małego brzuszka?

Dolegliwości pokarmowe w okresie żłobkowym

catering dla żłobka

Do najczęściej występujących alergii czy nietolerancji pokarmowych można zaliczyć te dotyczące: jaj kurzych (w szczególności białka), ryb i skorupiaków, glutenu, owoców cytrusowych, orzechów (szczególnie orzeszków ziemnych) oraz laktozy. Sytuację pogarsza fakt, iż w diecie najmłodszych znajduje się zbyt duża ilość cukrów (co powoduje nadpobudliwość psychoruchową), przy jednoczesnej minimalizacji produktów wartościowych, takich jak: warzywa, owoce, produkty z pełnego przemiału. W wielu przypadkach dochodzą jeszcze indywidualne potrzeby żywieniowe wynikające z osobistych przekonań, czego najlepszym przykładem jest dieta wegetariańska. Ponadto uwarunkowana religią (Islam) czy narodowością (hinduizm). Catering dla żłobka musi sprostać wszystkim tym wymaganiom, co bez wątpienia nie jest takim prostym zadaniem, jakim początkowo mogłoby się wydawać.

Posiłki przygotowywane w domu

Nie brakuje placówek, które unikają przyjmowania dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi, aby zaoszczędzić sobie kłopotu. Niekiedy można znaleźć bardziej wyrozumiałe obiekty, które okażą się bardziej łaskawsze dla rodziny brzdąca, ale stawiają warunek, że malec będzie mógł uczestniczyć w szeregach grupy tylko wtedy, gdy opiekunowie sami będą przygotowywać posiłki. Tylko wyobraźmy sobie pełnoetatową mamę, która po przyjściu do domu przyrządza jedzenie dla swojej pociechy, zamiast radośnie spędzać z nią czas. Warto zatem szukać takich placówek, które w swojej ofercie posiadają catering dla żłobka, który całkowicie wyeliminuje ten problem.

Oferta dopasowana do wszystkich potrzeb

Placówki w dużych miastach często korzystają z dietetycznego cateringu dla żłobków. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu osobistego/telefonicznego i pisemnego (w formie ankiety) przygotowują posiłki skrojone do potrzeb malutkich brzuszków, które dodatkowo dostarczają pod wskazany adres. Aby cieszyć się dobrą opinią o swojej placówce, konieczne jest przedstawienie elastycznej oferty rodzicom, którzy szukając idealnego miejsca dla swojej pociechy, będą zwracać uwagę na wszystkie, nawet najdrobniejsze detale. Zadowolone dziecko to szczęśliwy rodzic, który chętnie podzieli się swoją pozytywną opinią wśród bliskich i znajomych.